Szepietowo
A A A

"NAUKOBUS" w Szepietowie

Eksperymenty, nauka i dużo radości

        20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu - w tym składzie Centrum Nauki Kopernik jedzie do małych miejscowości w całej Polsce. Udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga.

        Do udziału w takiej przygodzie zaprasza w tym roku warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Weźmie w niej udział ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli ze 160 małych miejscowości w całej Polsce.

W dniach 12 i 13 kwietnia 2018 r. Naukobus pojawi się w Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie.

Nauka inaczej

        Jak by to było, gdyby dzieci samodzielnie eksperymentując, mogły dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki?  Gdyby to nie były zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem? Taką właśnie możliwość daje „Naukobus”, projekt Centrum Nauki Kopernik - 20 stacji badawczych, które przyjeżdżają do szkoły wraz z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik, daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.
Każda wizyta trwa dwa dni, w czasie których stacje badawcze są rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszą edukatorzy, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

Moc dobrych doświadczeń

        Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.
Jednak wystawa jest ciekawa nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych. To dlatego w wybranych godzinach mogą ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.

Przez całą Polskę

        Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

 

STACJE BADAWCZE "NAUKOBUS"

 

Organizacja dni 12 – 13 kwietnia 2018 r.

        W dniach 12 – 13.04.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie będzie „Naukobus”, czyli 20 stacji badawczych z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

        Obserwacja stacji badawczych odbywać się będzie na hali sportowej według harmonogramu:


Godziny

12 kwietnia

Godziny

13 kwietnia

10.00 – 11.00

Klasy 0a, 0b, 0c, 0d

8.00 – 9.00

Klasy IIb, IIIa, IIIb

11.00 – 12.00

Klasy Ia, Ib, IIa

9.00 – 10.00

SP w Wojnach-Krupach

12.00 – 13.00

Klasy IIIag, IIIbg, IIIcg

10.00 – 11.00

Igr. SP w Dąbrówce Kość.

13.00 – 14.00

Klasy IVa, IVb, IVc

11.00 – 12.00

IIgr. SP w Dąbrówce Kość.

14.00 – 15.00

Klasy IIag, IIbg, IIcg, Va

12.00 – 13.00

Klasy VIa, VIb, Vb

15.00 – 16.00

SP w Piekutach

13.00 – 14.00

Klasy VIIa, VIIb

16.00 – 17.00

Mieszkańcy Szepietowa

 

 

17.00 – 18.00

Mieszkańcy Szepietowa

 

 

Zamówione atrakcje:
 
1. Łamigłówki
 
2. O szyfrach jawnie (Szyfry)
 
3. Oszukaj swój wzrok
 
4. Gdy rządzi przypadek  (Tablica Galtona)
 
5. Trójkąty i kwadraty (Twierdzenie Pitagorasa)
 
6. Jak powstaje film (Animacje)
 
7. Człowiek układanka
 
8. Wirujące krzesło
 
9. Wyścigi walców (Dziwne walce)
 
10. Najszybsza zjeżdżalnia
 
11. Znikające kolory (Jak widzisz barwy)
 
12. Jakie dźwięki słyszysz? (Jakie częstotliwości słyszysz)
 
13. Szybkość reakcji
 
14. Sprawdź swoją pamięć
 
15. Uciążliwe echo
 
16. Co spadnie pierwsze (Próżnia i tarcie)
 
17. Półkule magdeburskie
 
18. Silny jak serce
 
19. Zawieszona piłka
 
20. Kula plazmowa
powrót
sbr-bank
koło wędkarskie w Szepietowie
LGD Brama na Podlasie
ODR Szepietowo
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Szepietowo
Wrota Podlasia
Sparta Szepietowo